69.90 €
Lasket eväsreppusi vanhan tutun korpikuusen juurelle kesäkuisessa metsässä. Otat vaelluskengät jalastasi ja istahdat nauttimaan metsän tuoksuista ja äänistä kahvikupposen kera. Laitat hetkeksi silmäsi kiinni ja vedät muutaman kerran syvään henkeä. Unohdat hetkeksi kaiken hälinän ja tunnet miten kuusimetsän kostea ja yrttimäinen aromi puhdistaa hengitystäsi sekä ajatuksiasi. Äkkiä havahdut KARMEAAN huutoon…
Ohi ajavan ostoskärryn vesseli osoittaa mieltään karkkihyllyn ohi käveleville vanhemmilleen. Nappaat smoothieta varten valitsemasi vihreät mukaasi ja suunnistat äkkiä kassaa kohti.
Tässä jättipakkauksessa kerkkäjauhe ei lopu kesken. Se on myös monen ammattilaisen valinta.
Joka kuuseen kurkottaa – on luultavasti kerkkiä keräämässä…
Kuusenkerkät ovat kuusen vaaleanvihreitä versoja eli vuosikasvaimia, jotka ovat parhaimmillaan kesäkuussa ennen kuin neulaset muuttuvat tummemmiksi ja kovemmiksi.
Oikeaoppisesti kerkkiä kerätessä ei kuusi vahingoitu millään tavalla ja lahjoittaa mielellään aarteensa hoitajilleen.
Vitamiinipommi vihreää kultaa
Kerkkä on arktinen superfood Suomen Lapin metsistä, joka tutkitusti on Euroopan puhtain kolkka. Käsittämättömän C-vitamiinipitoinen kerkkä ja etenkin kerkkäjauhe antavat hyödyillään tukkipuille tukkapöllyä. Tämähän se on se todellinen Suomen vihreä kulta, joka on meidän kaikkien saatavilla!
Kerkkäjauhe sisältää C-vitamiinia J-Ä-R-K-Y-T-T-Ä-V-Ä-T 382 mg/100 g, kun päivittäinen saantisuositus on 80 mg… Suupielethän siinä venyvät korviin jo pelkkää pussin kylkeä katsoessa!
Maku ja tuoksu
“Hunajan kanssa superfoodina, mutta ennen kaikkea mausteena meillä käytössä. Varsinkin riistan ja pororuokien maustamiseen, mutta kaikkeen mihin laakerinlehteä tai mustapippuria laittaisi.” Henna 8.12.2017
Niinpä! Monet yksityisasiakkaamme mutta myös ravintolat ja kahvilat käyttävät Kerkkää sen ainutlaatuisen, pohjoisviimaisen maun ansiosta. Sitrusmainen, yrttimäinen ja metsäinen ovat usein käytettyjä termejä kuvaamaan sen aromia.
Yleisimmin Kerkkää käytetään maustamaan smoothiet, puurot ja keitot. Kerkkälatte on yksi suosituimmista kerkkäjuomista ja siitä on hyvä aloittaa kerkkäily – ehkäpä maistat jo tällä viikolla?
Paino | 0.150 kg |
---|---|
Mitat | 5 × 7 × 10 cm |
Sisältö: | Pakastekuivattua lappilaista kuusenkerkkäjauhetta |
Ravintosisältö: | Energia 1683kJ/ 402kcal Vitamiinit ja hivenaineet: C-vitamiini 382 mg |
Annostus: | Teelusikallinen kerkkäjauhetta päivässä |
Käyttö: | Käytä kerkkäjauhetta Smootheissa, puurossa, jogurtissa tai mausteena. Kokeile myös erilaisiin juomiin! Voit tehdä hittijuomaa kerkkälattea lisäämällä teelusikallisen Kerkkää ja hunajaa lämmitettyyn kauramaitoon! Ks. tarkempi resepti reseptisivultamme. |
Alkuperä: | Kerätty villista Lapin luonnosta maanomistajien luvalla Kemijärveltä, Narkauksesta Rovaniemeltä ja Ranualta. Kaikki keruualueemme on luomusertifioitu. |
Valmistus: | Kerätty villistä Lapin luonnosta, jonka jälkeen pakastekuivattu. Purkitettu kotitilallamme Narkauksessa. |
Arvonlisävero: | Tuote sisältää 14 % arvonlisäveroa. |
Kilohinta: | Kerkkäjauhe on 466 € / kg |
Innehåll: | Granskott |
Show only reviews in Suomi (26)
Miia (varmistettu kirjoittaja) –
Tykkään tästä kotimaisesta tuoteesta ja uusi täyttöpakkaus on huippuhyvä tapa täydentää vajautunut lasipurkki.
Eva (varmistettu kirjoittaja) –
kiinnittyy osaksi perheeni päivittäistä ruokahuoltoa
Kirsi P. (varmistettu kirjoittaja) –
Tuo hyvää makua smoothieen ja auttaa pöpöjen torjunnassa.
Heidi (varmistettu kirjoittaja) –
Loistava c-vitamiinilisä aamusmoothieen!
Sari Vainio (varmistettu kirjoittaja) –
Hyvä tuote ja jo pitkään käytössä ollut
Riina Pukema (varmistettu kirjoittaja) –
Kerkkä on talven paras piriste! Samaan ei kahvi pysty. Ja iha ku hymyilyttäski tavallista herkemmin… Kaamoksen kaataja!
Tuula Turunen (varmistettu kirjoittaja) –
Huipputuote
Detlef Dutz (varmistettu kirjoittaja) –
Great product and good personal service and support. I would like to emphasize the good and timely support when there were problems with my delivery address.
Erityiset kiitokset koko joukkueelle. Toivon, että se käännetään oikein
Marja Suomela (varmistettu kirjoittaja) –
lisää vastustuskykyä, ei taudit tartu
Lisa E. (varmistettu kirjoittaja) –
Love, Love, Love this product!!!
Jaana K. (varmistettu kirjoittaja) –
Luottotuotteeni piristämään päivää ja pitämään hyvää c-vitamiinitasoa yllä.
Tuula (varmistettu kirjoittaja) –
Erinomainen palvelu,paketti tuli kolmessa päivässä.
lynn z. (varmistettu kirjoittaja) –
so happy to have found this, wonderful aroma of the forest!
Leena (varmistettu kirjoittaja) –
Olen käyttänyt kerkkää jo useamman vuoden. Nyt oli aika ostaa säästöpakkaus. Saan siitä virtaa päivääni ja se vielä maistuu hyvältä. Kiitos, kun teette näitä tuotteita!
Nimetön (varmistettu kirjoittaja) –
Aki (varmistettu kirjoittaja) –
Maistuu kauramaidon ja hunajan kera aamushottina. Rouva nauttii vihreän luomuteen kanssa.
Anna (varmistettu kirjoittaja) –
AnuLiisa (varmistettu kirjoittaja) –
Lisa E. (varmistettu kirjoittaja) –
These products make me so happy and keep my family healthy throughout the year. Thank you Arctic Warriors for producing such fantastic products
Kirsti –
Metsäinen olo aamupuurolla
Artur (varmistettu kirjoittaja) –
Great product
Sanna (varmistettu kirjoittaja) –
Henri (varmistettu kirjoittaja) –
Metsäinen terveysmauste smoothiessa.
Anneli L. (varmistettu kirjoittaja) –
Tuote on hyvä ja toimitus sujui.
Simo Räsänen (varmistettu kirjoittaja) –
Hyvä tuote jännä maku
Virpi Peltonen (varmistettu kirjoittaja) –
Hyvän makuinen ja näin kun ei talvella ole omia varastoja niin mukava ottaa lusikallinen suuhun ja purskutella aitoja makuja veden kera vastustuskykyä ylläpitämään. Plussaa, ettei mitään makeutusaineita
Päivi (varmistettu kirjoittaja) –
Anita (varmistettu kirjoittaja) –
Hullaannuttava ja täyteläinen aromi, kevätkesän hehkeä väri
Tuula Turunen (varmistettu kirjoittaja) –
Huippu tuote, ei ole tarvinnut apteekissa eikä lääkärissä käydä.Nuhat ja flunssat ovat pysyneet poissa.
Johanna H. (varmistettu kirjoittaja) –
Marjaana Lahtua (varmistettu kirjoittaja) –
Immel Kartano (varmistettu kirjoittaja) –